03. 07. 2019 | Zpět do přehledu novinek

Aktualizované ASCO Guidelines stanovují hranice pro určení benefitu chemoterapie pomocí testu OncotypeDX Breast Recurrence Score® dle TAILORx výsledků

Aktualizované ASCO Guidelines stanovují hranice dle TAILORx pro určení benefitu chemoterapie pomocí testu Oncotype DX Breast Recurrence Score® u N-negativních pacientek s karcinomem prsu. Nové ASCO doporučení zvyšují počet žen, které mohou být ušetřeny chemoterapie na základě přelomových randomizovaných klinických studií TAILORx a NSABP B-20.

Oncotype DX Breast Recurrence Score® test a výsledky studie TAILORx byly doporučeny jako vodítko pro rozhodování o léčbě chemoterapií u pacientek s N-negativním časným invazivním karcinomem prsu společností American Society of Clinical Oncology (ASCO) v jejich doporučení 2019 (Guidelines for Use of Biomarkers to Guide Decisions on Adjuvant Systemic Therapy). Díky silné a nejvyšší úrovni evidence z TAILORx studie, aktualizovaná ASCO doporučení zvyšují podíl žen, které mohou být účinně léčeny bez chemoterapie na základě výsledku testu Oncotype DX®  a zdůrazňují důležitost testovat všechny vhodné pacientky jako standard péče.

"Jsme potěšeni, že aktualizovaná ASCO doporučení reflektují zjištění z přelomové studie TAILORx. Výsledky, které změnily klinickou praxi, ukázaly, že výsledek testu Oncotype DX Recurrence Score může být použit při rozhodování o chemoterapii u všech žen s nejčastější formou časné invazivní rakoviny prsu, pro které je test vhodný." říká Steven Shak, M.D., ředitel pro vědu, Genomic Health. "Výsledky studie TAILORx pozitivně ovlivnily léčebná doporučení ASCO a dalších lékařských organizací po celém světě a učinili tak z testu Oncotype DX nový globální standard péče."

Do studie TAILORx, sponzorované Národním onkologickým institutem (NCI) a vedené skupinou ECOG-ACRIN Cancer Research Group, bylo zařazeno 10 273 žen z 1 100 lékařských zařízení v šesti zemích. Výsledky studie, které byly prezentovány na plenárním zasedání na výroční konferenci ASCO v červnu 2018 a současně zveřejněny v The New England Journal of Medicine, ukázaly, že test Oncotype DX Breast Recurrence Score definitivně identifikuje převážnou většinu žen s rakovinou prsu v raném stadiu, které nemají prospěch z chemoterapie, a významnou menšinu žen, pro které může být chemoterapie naopak život zachraňující. Pacientky s Recurrence Score výsledkem 25 nebo méně  (až 80% pacientek) mohou být bezpečně ušetřeny chemoterapie a jejích dobře známých vedlejších účinků, zatímco pacientky s výsledkem 26 až 100 mohou mít z chemoterapie život zachraňující benefit.

„Aktualizovaná doporučení ASCO založená na výsledcích TAILORx poskytnou lékařům přesnost a jistotu, že volí správnou léčbu pro každou pacientku s rakovinou prsu, “řekl Harold A. Burstein, MD, Ph.D., Dana-Farber Cancer Institute. “Mít jasná doporučení, která odrážejí nejnovější průlomový výzkum, je klíčové pro zajištění toho, aby lékaři zahrnuli standardní technologie, jako je například Oncotype DX test, při svých lékařských rozhodnutí o léčbě pro své pacientky s rakovinou prsu.“

2019 Guidelines for Use of Biomarkers to Guide Decisions on Adjuvant Systemic Therapy

The New England Journal of Medicine